Saat Yükleniyor...
Doç. Dr. H. Hüseyin Şahan
Metni küçült
Doç. Dr. H. Hüseyin Şahan
2011 KPSS'nin Değerlendirmesi
Tarih : 2011.10.06  16:18:52

“Program Geliştirme” kapsamındaki bilgilerin 20 soru ile ölçüldüğü görülmektedir. Sorular analiz edildiğinde örtük program, eğitim felsefeleri, program geliştirme sürecinin adımları, Bloom taksonomisi, içerik düzenleme ilkeleri ve yaklaşımları, öğrenci merkezi öğretim sürecinin nitelikleri gibi beklenen soruların yanında, “kültürleşme” kavramının ilk defa sorulduğu görülmektedir. Bu grupta sorulan soruların 8’i programın “Eğitim Durumları” öğesi kapsamında yer almaktadır. Bu oran, önceki yıllarla benzerlik taşısa da dikkate alınması gereken bir değerlendirmedir. Genel olarak incelendiğinde program geliştirme kapsamındaki soruların, ayrıntı yerine daha genel kavram ve uygulamaları sorgulayacak şekilde hazırlandığı söylenebilir.  

Öğretim Yöntem ve Teknikleri” kapsamında 21 soru sorulduğu ve bunların   öğretme-öğrenme yaklaşım-kuramları ile öğretim teknikleri başlıklarında yoğunlaştığı görülmektedir. Yapılandırmacılık, aktif öğrenme, tam öğrenme, proje tabanlı öğrenme, problem dayalı öğrenme, işbirlikli öğrenme, buluş yoluyla ve araştırma inceleme yoluyla öğretim stratejileri, altı şapkalı düşünme, konuşma halkası, yaratıcı drama, benzetim, gezi-gözlem, kavram haritası, eğitsel oyun, bilgisayar destekli öğretim gibi beklenen soruların yanında yaşam boyu öğrenme ve uzaktan eğitim gibi konulardan ilk kez soru gelmiştir. Öğretim ilke ve yöntemleri de program geliştirme kapsamındaki sorular gibi ayrıntı yerine daha genel kavram ve uygulamaları sorgulayacak şekilde hazırlanmışlardır.

“Ölçme ve Değerlendirme” kapsamında sorulan 18 soru değerlendirildiğinde ölçekler, amaca göre değerlendirme türleri, ölçüte göre değerlendirme türleri, ölçme türleri, test istatistikleri (ranj), geçerlilik-kullanışlılık, Z ve T Puanı ve madde analizi gibi beklenen konulardan fakat daha üst düzey beceri (uygulama-analiz) ölçen sorular sorulmuştur. Ancak daha önceki yıllarda bu tür sorularda daha çok sayısal verilerin yorumlanmasıyla ilgiliyken yapılan son sınavda matematiksel hesaplamaların ön plana çıktığı görülmüş, bu durum da bir çok adayın ölçme sorularında zorlanmasına neden olmuştur.

“Gelişim Psikolojisi” kapsamında gelen 12 sorunun gelişimin temel ilkeleri, bilişsel gelişim, psikososyal gelişim, kimlik gelişimi, ahlâk gelişimi gibi daha önceki yıllarda sorulan yapıya benzer olduğu görülmektedir. Bu kapsamdaki soruların içerikteki başlıklara dengeli dağıldığı söylenebilir.

“Öğrenme Psikolojisi” 31 soru ile en çok soru gelen ders olmuştur. Önceki yıllardan farklı olarak öğrenme kavramının tanımına yönelik bir soruya yer verilmemiştir. Yine önceki yıllardan farklı olarak klasik koşullanma kavramlarına toplam 9 soruda yer verilmiştir. Genel olarak incelendiğinde ise, 31 sorunun 25’i davranışçı kuramlarla ilgilidir. Bu oran önceki yıllara göre fazladır ve dikkat çekicidir.

“Rehberlik” dersi kapsamında sorulan 18 soruda beklendiği üzere insancıl yaklaşıma, iletişim konusuna, bireyi tanıma tekniklerine, rehberlik ilkelerine ve belirli durumlarda rehber öğretmenin nasıl davranmasının uygun olduğuna dair bilgiler test edilmiştir. Bireyi tanıma teknikleri ile ilgili 5 sorudan 3’ünün daha çok grafik okuma ve yorumlama becerilerine yönelik olduğu görülmektedir. Mesleki rehberlikle ilgili sorular da mesleki gelişim kuramlarına dair ayrıntılı bilgiler gerektirmektedir.

Sınav soruları genel ve bütün olarak değerlendirildiğinde ise, önceki yıllardaki gibi bilgi düzeyindeki sorular yerine kavrama ve analiz düzeyinde soruların ağırlık kazandığı görülmektedir. Başka bir anlatımla ezberlenmiş bilgiyi ölçmek yerine, bilginin kavranıp kavranmadığı, yeni durumlarda uygulanabilirliği ve analiz becerisi daha çok test edilmektedir. 2012 KPSS EĞİTİM BİLİMLERİ’nin de benzer bir yapıda olacağı tahmin edilmektedir. Sevgili öğretmen adayı arkadaşlarımızın sınava bu bilinçle hazırlanmaları durumunda istedikleri sonuçları alabileceklerini düşünüyoruz. Bütün öğretmen adayı arkadaşlarımıza şimdiden başarılar diliyor, sınava hazırlık sürecinin ve sınav sonucunun düşlediklerinden daha güzel olmasını temenni ediyoruz……

Bu haber toplam 7249 defa okunmuştur

Bu içeriği görüntüleyebilmek için Adobe Flash Player yüklemeniz gerekmektedir!

Get Adobe Flash player

Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR
Eda Öndül
Sözleşmeli Öğretmene Sözleşmeli Evlilik
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
ANKET
2011 Kpss Nasıldı?
Kolay
Zor
Yorumsuz
  
Türkiye'deki Kurslar
VİDEOLAR
Copyright © Açı Akademi | KPSS A | KPSS B   | Anasayfam Yap | Favorilere Ekle | Künye | Talep | İletişim
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.