Saat Yükleniyor...
Kpss B Nedir?
Tarih : 2011.07.30  01:31:53
Kpss B Grubu Nedir

Önceki sayfada belirtilen KPSS-A kadroları dışındaki her kadro KPSS-B kadrosudur. Kaymakam adaylığı, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı gibi kadroların dışındaki her kadro KPSS-B kadrosudur. Mühendis, tekniker, teknisyen, memur, psikolog, mimar, veteriner vb. tüm kadrolar KPSS-B grubu kadrolarda yer almaktadır.

 

Bir mühendis hem KPSS-A'ya hem de KPSS-B'ye başvurabilir mi?

 

KPSS-B kadroları ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yoluyla atama yapılmak için ilana çıkılan kadrolardır. KPSS’ye girerek genel kültür ve genel yetenek testlerine katılan tüm adaylar KPSS-B kadrolarına başvurabilirler.

 

Kaymakam adaylığı, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı kadrolarına başvurabilmek için KPSS’nin genel kültür-genel yetenek oturumunun dışında Pazar günü yapılan alan bilgisi sınavlarına (İktisat, Muhasebe, Maliye vb) katılmak gerekmektedir. Sadece lisans mezunlarının katılabileceği bu sınavın haricinde de kadronun açıldığı kamu kurumu tarafından yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınavda da başarılı olmak gerekmektedir.

 

Ancak bu kadrolara kimlerin başvurabileceği kurum tarafından ilan edilmektedir. Bu ilanda mühendislik ya da fen edebiyat fakültesi mezunlarına da yer verilmiş ise kişi ilana çıkılan kadroya başvurabilir.

 

KPSS-B kadrolarına alımlar sadece çift yıllarda yapılmaktadır. 2010 yılında da B grubu kadrolar için alım yapılacak olup, bu kadrolara başvurmayı düşünen adaylar 2010 KPSS’ye katılmak durumundadırlar.

Bu haber toplam 3832 defa okunmuştur
berkay / 2010.07.25  14:38:37
Artık gelsin ya bekliyoruz

Bu içeriği görüntüleyebilmek için Adobe Flash Player yüklemeniz gerekmektedir!

Get Adobe Flash player

Rehberlik


YAZARLAR
Eda Öndül
Sözleşmeli Öğretmene Sözleşmeli Evlilik
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
ANKET
2011 Kpss Nasıldı?
Kolay
Zor
Yorumsuz
  
Türkiye'deki Kurslar
VİDEOLAR
Copyright © Açı Akademi | KPSS A | KPSS B   | Anasayfam Yap | Favorilere Ekle | Künye | Talep | İletişim
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.