Saat Yükleniyor...
internet Bağımlısı Olduk
Tarih : 2011.07.28  23:54:30
internetle birlikte bireyselleşiyoruz.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Handan Asude Başal, internetin yaygınlaşmasıyla toplumun bireyselleştiğini belirtti. Prof. Dr. Başal, “İnternete bağımlı olduk ve bireyselleşiyoruz. Çocuklarımızı toplumsallaşmaları için, özellikle çocuk parklarına götürüp, grup oyunları kurmalarını, birlikte oynamalarını sağlamalıyız.” dedi.

UÜ Eğitim Fakültesi Okulöncesi Eğitimi Anabilim Dalı ve Uluslararası Oyuncak Derneği işbirliğinde 'Dünya Oyuncak Kongresi' gerçekleştirildi. Kongrenin başkanlığını yapan Prof. Dr. Handan Asude Başal, oyuncakların hem eğitsel hem de sağlık anlamında düşünülerek alınması gerektiğini kaydetti.

Çocuğun yaş ve gelişim özellikleri bilinerek oyuncak alınmasını tavsiye eden Başal, ticari anlamda çocukların eğitimi çok düşünülmeden oyuncak üretildiğini dile getirdi. Çocukları daha çok şiddete yönlendiren, onların algılamasında biraz zorluk oluşturan oyuncaklardan kaçınılmasını isteyen Başal, "Sadece oyuncaklar değil çizgi filmler, kitaplar, resimler de çocuklarımızın kendi yaşamlarına son vermesine bile neden olabilir. Dolayısıyla program yapımcıları, medyadaki otoriteler aslında bu tür yayınları yaparlarken psikologlardan, pedagoglardan yardım almaları gerekiyor. Çünkü çocuklar çok fazla kitle iletişim araçlarından etkileniyorlar." ifadelerine yer verdi.

Eskiden bahçelerde grup oyunları oynayan çocukların şimdi internete bağımlı olduğunu ve bireyselleştiğini kaydeden Başal, sözlerini şöyle tamamladı: "Toplumsallaşmaları için anne ve babalar çocuklarını, çocuk parklarına götürüp grup oyunları kurmalarını, birlikte oynamalarını sağlamalı. Böylece onların sosyalleşmelerini sağlamış oluruz.”

ITRA Başkanı Dr. Cleo Gougoulis ise çocukların ailesiyle olan iletişiminin çok önemli olduğunun altını çizdi. Gougoulis, “Aileler çocuklarına oyun için vakit ayırmalı. Daha sonra çocuklarının oynadığı oyunlarla ilgili farkındalık sahibi olmaları gerekiyor. Kendi başına arkadaşlarıyla ve toplum içerisinde oynama imkanına sahip olurlarsa, daha kişilikli, insan ilişkilerinde daha başarılı bireyler yetiştirmiş oluruz.” sözlerine yer verdi

Bu haber toplam 1751 defa okunmuştur

Bu içeriği görüntüleyebilmek için Adobe Flash Player yüklemeniz gerekmektedir!

Get Adobe Flash player

Gündem


YAZARLAR
Eda Öndül
Sözleşmeli Öğretmene Sözleşmeli Evlilik
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
ANKET
2011 Kpss Nasıldı?
Kolay
Zor
Yorumsuz
  
Türkiye'deki Kurslar
VİDEOLAR
Copyright © Açı Akademi | KPSS A | KPSS B   | Anasayfam Yap | Favorilere Ekle | Künye | Talep | İletişim
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.